
Napelemes rendszerek típusai
Alapvetően 3 féle rendszert ismerünk ma: sziget-, hálózati- és hibrid üzemű rendszert:
A sziget üzemű szolár rendszert ott érdemes kiépíteni, ahol nem elérhető elektromos hálózat, ez esetben akkumulátor tárolja a keletkező többlet energiát.
A hálózatra tápláló rendszer a pillanatnyilag fel nem használt energiát a közcélú hálózatra vezeti.
A hibrid üzemű rendszer – ahogy nevéből is sejthető – az előző két rendszertípus elegye: alapvetően a háztartás/infrastruktúra elektromos igényét szolgálja a termelése, az ezen felül termelt részt pedig a rendszer részét képező akkumulátorok töltésére fordítja (ezek töltöttsége esetén a közcélú hálózatra táplál). Hibrid rendszer kiépítése olyan környezetben ideális/szükséges, ahol hálózati áram elérhető ugyan, de pl. gyakori áramkimaradások miatt a villamos energia rendelkezésre állása bizonytalan, felhasználása viszont minden időpillanatban szükséges.
A hálózati- és a hibrid rendszerek esetén egy kétirányú mérő biztosítja a leadott és felvett energia mennyiség adatainak rögzítését, amely az elszámolás alapját is képezi.

Napelemes rendszer elemei (háztartási méretű naperőmű esetén)
A ZEN Energy Kft. által szállított napelemes rendszerek a következő prémium elemekből épülnek fel:
- Napelem modulok (egyenáramú panelek).
- Tartószerkezet (tetőre vagy talajra szerelhető modulokhoz).
- Inverter (váltóárammá alakító egység).
- Kábelek, csatlakozók.
- Ad-vesz mérőegység (a szolgáltató felé történő elszámolást szolgálja; kivéve sziget üzem esetén).
- Speciális rendszer elemek:
- Akkumulátor csomag (sziget üzemű/hibrid rendszer esetén).
- Optimalizáló (egyenetlen besugárzási paraméterek esetén).
- Okosmérő (sziget üzemű/hibrid rendszer esetén).
- Tűzvédelmi leválasztó (bizonyos kivitelezési paraméterek teljesülése esetén).
Természetesen a napelemes rendszer egyes elemei ügyfelünk igényei és a helyi adottságok figyelembe vételével más és más márkájú és típusú eszközök felhasználást teszik lehetővé illetve szükséges, hogy ennek optimális kialakítását Veled egyeztetve határozzuk meg.
Mikor térül meg a naperőművem?
Ügyfeleink számára az egyik legkézenfekvőbb és általában első kérdések egyike, hogy mikorra fog a napelemes rendszerük (vagy más aspektusból nézve: befektetésük) megtérülni.
Általánosságban nagyon nehéz lenne erre egyértelműen válaszolni, hiszen a pontos megtérülés sok tényezőtől függ. Ezzel együtt a ZEN Energy Kft. sokéves tapasztalatából kiindulva igyekszünk az alábbiakban összefoglalni, hogy milyen szempontok játszhatnak szerepet a megtérüléssel kapcsolatban, és milyen megtérülési idővel kalkulálhatsz, amennyiben otthonába/vállalatához napelemes rendszert telepít:
- A telepített naperőművek az átadás (szolgáltatói engedélyezés) pillanatától villamos energiát termelnek Neked az év összes napos órájában.
- Fontos kérdés a naperőmű méretezése, hiszen optimálisan a következő évek (akár 15-20 év) várható fogyasztását kell lefednie a termelésnek.
- Feltételezve, hogy
- A következő években minimálisan az infláció mértékével (évi 4-5%) fog emelkedni a villamos energia ára
- A naperőműved éves szinten min 99%-ban rendelkezésre áll (ezt mi szavatoljuk).
- A naperőmű teljesítménye a várható háztartási felhasználás mértékére lett optimalizálva (figyelembe véve, hogy a háztartásod a későbbiekben akár elektromos autó, villany fűtés, vagy légkondicionáló berendezések beszerzésével fog bővülni).
Úgy elmondható, hogy az általad megálmodott napelemes rendszer 7-8 év alatt térül meg (nettó jelenértéken számítva, az ingatlan értéknövekményét figyelmen kívül hagyva).
Plusz érvek a megtérülésen túl:
- Naperőmű 0%-os hitelre
- Minimális tőkeigény: 10% kezdő önrész (egy átlagos háztartási naperőmű esetén 2-300 000 Ft).
- Akár 20 éves futamidő (mértékét Te határozod meg).
- Nincs pénzügyi többletteher a hitel futamideje alatt: hiteltörlesztés havi díja = kiváltott havi villany rezsi díja.
- Hitel futamidejét követően a naperőmű pénzt termel Neked (a kiváltott fogyasztás értékével).
- Növeli ingatlana értékét:
- Egy jó minőségű napelemes rendszer jelentősen növeli ingatlana ázsióját, értékesítési szándék esetén könnyebben likvidálhatóvá teszi
- Nem utolsó sorban pedig: a saját szolár rendszereddel Te is teszel azért, hogy a Föld a jövő generációk számára is élhető bolygó legyen!