Az energiatakarékosság napjainkban talán még fontosabb hívószóvá vált, mint valaha. Nem csak azért érdemes odafigyelnünk erre, mert sokszor igen magas kiadásokkal jár a pazarlás, hanem azért is, mert jelentős változásokra van szükségünk környezetvédelmi szempontokból is. Ennek okán indított 0%-os kamatozású energiahatékonysági hitelkonstrukciót több hazai pénzintézet – állami támogatással.
Tavaly októbertől léptek hatályba azok a módosított szabályok, melyeknek hála kiterjesztetten működhetnek az energiahatékonysági hitelek, melyeket szigetelésre és napelemes rendszerekre is ugyanúgy megéri igényelni, mint akár nyílászárók cseréjére.
Mi is ez a hitel és mire igényelhető?
Legtöbbször ugyan pályázatként emlegetik ezt a lehetőséget, azonban mégis inkább személyi hitelnek számít. Akár 20 éves futamidőre is igényelheti a hitelfelvevő, a kamata pedig ténylegesen nulla százalék. Igénylést benyújtani országosan lehetséges, több mint 600 helyszínen várják a kölcsönt igénylők jelentkezését. A hiteligénylés, illetve felhasználás feltételei a következők:
- Az igénylő legyen természetes személy, társasház vagy lakásszövetkezet, továbbá a módosítás után sorház és többlakásos épület is ebbe a halmazba tartozik.
- A majdani forrást kizárólag napelemre, hőszigetelésre, nyílászárócserére használhatja fel az ügyfél.
- A megvalósítandó projekt 10%-át már meglévő önerőből kell finanszírozni, a maradék 90%-ra kérhető az energiahatékonysági hitel.
- Családi házakra 10 millió, társasházak esetében lakásonként 7 millió kérhető hitelezésre.
- Biztosíték nyújtására nem kötelezhető a családi ház tulajdonosa 5 millió forintig, társasházak esetében 50 millió forintig nincs szükség biztosítékra, ha ebben az összegben a lakásonkénti összeg nem haladja meg az 1,5 millió forintot.
A hitelt számos szempontból életszerűbbé tették (a teljesség igénye nélkül néhány főbb változás):
- Az építőipar megnövekedett áraihoz igazították az igényelhető összegek egy részét.
- A természetes személyek esetében 80 évre emelkedett a korhatár az eddigi 75 éves kor helyett.
- Növekedett az elszámolható munkadíj az anyagköltséghez viszonyítva, így ez már az eddigi 60% helyett 120%-os lett.
- Az egészen friss használatba vételi engedéllyel rendelkező ingatlanok is részt vehetnek a programban.
- Az energiahatékonysági fejlesztéseket természetes személyek esetén 18 hónap alatt kell befejezni, társasházak esetében pedig 24 hónap áll rendelkezésre, hogy a projekt elkészüljön.
- Változtak azok a feltételek, melyek alapján elfogadásra kerülhetnek a jelzáloghitellel terhelt ingatlanok.
- A napelemekkel kapcsolatos felújításokra, telepítésekre külön kiemelés tartozik mostantól, így ezekre a rendszerekre valamelyest más szabályok vonatkoznak, mint korábban, kiemelést élveznek ezek a rendszerek.
- Továbbá pontosításra kerültek azok a dokumentumok, melyek szükségesek a hitel igényléséhez.
Pénzügyi és energetikai szakemberek szerint is érdemes ezzel a hitellehetőséggel élni, hiszen amellett, hogy ennek a kölcsönnek valóban igen kedvezőek a feltételei, számos más előnnyel jár hosszú távon is. Ilyen például
- a csökkentett energiafelhasználás, mely idővel biztosan behozza a rá fordított összeget (a havi hiteltörlesztés és a megtakarított villamos energia díja párba állítható)
- növeljük az ingatlan értékét (hiszen az energiahatékonyabb ingatlan ázsiója magasabb)
- és az sem elhanyagolható szempont, hogy Földünket is kíméljük, ha energiatakarékosságba fektetünk